czwartek, 6 stycznia 2011

Wiewiórka nakłamała.

Pan Jerzy (pozdrawiamy), podjął na forum Augustów 24 dyskusję na temat budowy wojewódzkiej sieci szkieletowej. Otóż takowa będzie się budować już w tym roku jednak wiewiórki pana Jerzego były trochę niedokładne i nałgały. Ale od początku.

Województwa wschodniej ściany (w tym my) są zapóźnione technologicznie i mają słabo rozwiniętą infrastrukturę sieciową. Rząd napisał specjalny projekt, by podciągnąć trochę wschód. Do tego dokłada się oczywiście UE, z Programu Rozwoju Polski Wschodniej (to, to co reklamuje Prokop i Wellman), projekt: Siec szerokopasmowa Polski Wschodniej. Wnioskodawcą jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i do niego będzie należała siec, zaś eksploatacja sieci będzie powierzona podmiotowi zewnętrznemu - Operatorowi Infrastruktury (OI), na drodze umowy o partnerstwie publiczno - prywatnym.

Projekt Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej (SSPW), zakłada budowę infrastruktury, która uzupełni zasoby należące już do innych operatorów. Budowa obejmie elementy pasywne: kanalizacje teletechniczne, przewody, światłowody, studnie, lokalizacje węzłów oraz elementy aktywne: w węzłach sieci szkieletowej oraz głównych węzłach sieci dystrybucyjnej. Ma być to wydajna siec szkieletowa, światłowodowa spełniająca warunki stawiane sieciom nowej generacji (NGN).
By wiedzieć, gdzie to postawić, gdzie nie, miejsce powinno spełniać szereg kryteriów. Opracowali je urzędniki i rozjechali się po województwie zbierać informacje. Miasta i wsie zostały podzielone na trzy obszary:

- biały: całkowity brak infrastruktury szkieletowo - dystrybucyjnej umożliwiającej dostęp do szerokopasmowego Internetu na założonym poziomie,
- szary: istnieje infrastruktura, ale tylko jednego operatora telekomunikacyjnego,
- czarny: istnieje infrastruktura co najmniej dwóch operatorów, którzy ze sobą konkurują i dostarczają usługi na założonym poziomie.

Czarny kolor oznacza wypadnięcie z projektu i taki też otrzymał Augustów, co oznacza, że NIE BĘDZIE u nas wojewódzkiego światłowodu (w Białobrzegach też nie).
Założony poziom, oznacza, że firmy ZOBOWIĄZAŁY się, że ich linie zapewnią przepustowość 6Mb/s, bo mądre ludzie stwierdzili, że taka prędkość wystarczy, by korzystać ze wszystkich dobroci Internetu (powodzenia przy HD życzę).
W związku z tym pozostanie u nas jak jest, czyli dziadowsko. TPSA, ma światłowód kiedyś pociągnęła, ale końcówki i tak są na starych miedziakach, a poziom usługi praktycznie zerowy. Multimedia, to samo, syf, kiła i mogiła tylko, ze przez kabel telewizyjny. NETII nie próbowałem, a działa na kablu HAWE, ale nie wiem ile ludzi do niego jest podłączonych. Jak ktoś ma neta od NETII niech podzieli się wrażeniami. Zawsze zostaje jeszcze bezprzewodowy z Playa czy innego I Plusa. Więc wioski dookoła, będą miały nowoczesne dołączenie, a my będziemy siedzieć na starym telefonicznym kablu. Ale tak, czy siak mamy te dwie firmy i się nie łapiemy. Chociaż, co poniektóre miasta czarne będą miały światłowód. Białystok, wiadomo tam centrala będzie i na ten przykład Suwałki też się łapią, ale my nie. 6 Mb/s, to ja padnę jak zobaczę. Może na papierze i będą oferować taką prędkość, ale nie łudźmy się, TPSA jak i Multi tną nas na prędkości. Do tego łącza są już teraz przeciążone.
Oto mapka poglądowa.



Jak widać, Augustów został ładnie ominięty. Została biała plama. Za to możemy się szczycić, że jesteśmy "czarnym" miastem, czarnym jak sama dupa szatana.
Jeżeli ktoś chciałby dokładnie sobie poczytać o całym projekcie, aspektach finansowych, technicznych, popatrzeć na listę miast i na takie fajne mapki to odsyłam do Studium Wykonalności. Liczy to ponad 600 stron i 8 załączników, ale warto przejrzeć dla samej ciekawości.
wredny_pismak

EDYCJA
Teraz sobie tak pomyślałem, że do końca to nie jest pewnie wina urzędników. Bo wszystkie większe miasta w województwie prócz Augustowa mimo tego, że są sklasyfikowani jako czarni będą mieli pociągnięty światłowód. Suwałki, Sokółka, Białystok, Hajnówka, Siemiatycze, Wysokie Mazowieckie, Łomża, Grajewo. We wszystkich będzie węzeł szkieletowy SSPW. Wynika to pewnie z tego, że gdzieś musi być umieszczona infrastruktura. U nas pewnie jakby władze się zobowiązały, że pokryją koszta, by być takim węzłem dla okolicznych miejscowości, które nie są objęte planem, mimo statusu białego albo szarego, to węzeł powstałby. A tak będzie po staremu, drogo, lipnie a pingi będą szaleć.

Dodaje czytelniejszą mapkę.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

mam usługi z netii tj.telefon i internet od dwóch miesięcy.na początku trochę nerwów ale dalej wzorowo poza jedną awarią przed świętami przez 1 dzień .na szczęście starają się obsługiwać i odpowiedzieć na pytania.transer bez problemów narazie się nie zatyka

Anonimowy pisze...

Netię mam od paru miesięcy. Jest to samo co z tepsą. Tyle, że mam szybciej bo wcześniej umowa TP nie pozwalała mi na przyspieszenie łącza (sic!). Problemem jest to, ze Netia nie przeskoczy biurokracji tepsy. Mój przykład jest wręcz absurdalny. Mieszkam na ulicy gdzie światłowód mam pociągnięty, ale w związku z tym, że parę lat temu zmienili nam numerację domów bo coś im przestało się zgadzać w papierach (brawo dla urzędu miasta...) zrobiło się zamieszanie. Teraz kiedy mam numer 78 (wcześniej miałem 74) Netia twierdzi, że szybszy Internet jest możliwy tylko pod numerem starym... Moje tłumaczenia, ze to ten sam dom, którego nie przesunięto nawet o cm nie pomogły. Pani mi powiedziała, że to TP musiałaby zrobić porządek w papierach:) Witamy w Polsce...witamy w "w czarnej dupie szatana"
Pozdrawiam
marian