poniedziałek, 21 marca 2011

O bieszczadzkich zakapiorach.

Zapraszamy na spotkanie z reportażem i filmem dokumentalnym. Prowadzi red. Dariusz Szada-Borzyszkowski.
O "bieszczadzkich zakapiorach " krążą legendy. Wiele półprawd, domysłów i niesprawdzonych informacji dociera do nas, ale weryfikacja tego jest bardzo trudna. Reporterom z Ośrodka TVP w Rzeszowie udało się po wielu staraniach spotkać się z niektórymi z nich. Zdobyć zaufanie "zakapiora" to prawie niemożliwe. Ci ludzie często uciekają w Bieszczady od dawnego życia, od nałogów, a nawet od konfliktów z prawem.
Red. Dariusz Szada -Borzyszkowski przedstawi reportaże mówiące o nich, o trudnych przejściach, ale i radościach. Rzeźbią w drewnie, piszą wiersze ,hodują konie, budują swoje szałasy i mają upragnioną wolność.

Zaprezentujemy też Państwu film o zamordowanym w 2005 roku , wybitnym malarzu polskim Zdzisławie Beksińskim. Jest to unikalny dokument, gdyż Beksiński bardzo strzegł swej prywatności.

Zapraszamy wszystkich chętnych-28 marca godz.17.00,sala Miejskiego Domu Kultury w Augustowie.

Barbara Ciruk – APK.

WSTĘP WOLNY !

niedziela, 20 marca 2011

Kalendarz imprez na sezon letni 2011, wersja mocno wczesna.

Sezon zbliża się dużymi krokami i miasto jak i prywatni przedsiębiorcy powinni już dopinać sprawy i imprezy na ostatni guzik, kusić klientelę, promować się i startować jak najszybciej. Wszak ten rok będzie bardzo trudny dla turystyki, ze względu na galopujące ceny. U nas, jak to u nas, siła spokoju i brak informacji . W związku z tym, że ludzie już planują gdzie wyjadą i widać wzmożony ruch i większą ilość zapytań o wakacyjne imprezy, publikujemy wczesne zestawienie imprez. UWAGA. Jeszcze wszystko może się zmienić w kalendarzu, nie zapomnijcie się w późniejszym terminie upewnić. My na tyle na ile się da będziemy kalendarz uzupełniać.

Maj 2011
6 - Augustów i okolice w akwareli - wernisaż w MDK - u.
13 - 14 - Ogólnopolskie Zawody Pływackie o Puchar Dyrektora Centrum Sportu i Rekreacji. Miejsce: Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie.

Czerwiec
11 - Triathlon Papieski.

Lipiec
1 - 3 - III Augustowskie Motonoce.
8 - 9 - Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego, VII Augustowskie  Spotkanie z Louisem Amstrongiem.
15 - 16 - IV Augustowskie Wieczory Kabaretowe "Lejemy Wodę".
15 - 17 - Mistrzostwa Polski w Bodypainting na Plaży Miejskiej nad jeziorem Necko.
15 - 17 - Augustowski Weekend z Trójką – Turniej Miast Przyjaciół Trójki, Plaża Miejska.
28 - 31 - Międzynarodowy Konkurs w Skokach na Nartach Wodnych oraz Mistrzostwa Polski w Skokach na Nartach Wodnych, nad Rzeką Nettą.

Sierpień
5 - 7 - Augustowski Weekend z Trójką – Gwiazdy na Wyciągu, zawody na Elektrycznym Wyciągu Nart Wodnych w Augustowie, w którym biorą udział znani prezenterzy.
6 - 7 -  Regaty o Puchar Burmistrza Miasta Augustowa, regaty na Necku, plus występy zespołów szantowych.
7 - Maraton pływacki.

Jak widać nie znamy dat, kiedy odbędzie się: Co ma pływać, nie utonie, Necko Endurance, Balladowe Nocki nad Neckiem, Reggae Netta Festiwal, Rajdów konnych i imprez Beachboysów. Kiedy będą podane daty, dopiszemy do listy.

UKS Centrum Augustów w finale baraży.

Po dzisiejszym zwycięskim meczy z Gwardią Szczytno (3:2), zespół z Augustowa awansował z drugiego miejsca do finału baraży o II ligę. Zespół w drodze do finału pokonał jeszcze Cukrownik Lublin i Zawkrze Mławę. Gratulujemy.

Zabiegi pielęgnacyjne zieleni wysokiej.

Tak zwana przycinka drzewa w Polsce najczęściej sprowadza się do trwałego okaleczenia drzewa, a nie przycięcia go w celu wyeliminowania niepożądanych pędów i gałęzi, które zakłócają jego rozwój. W mieście chodzi głównie o bezpieczeństwo. Poprzez cięcie można nadawać młodym roślinom pożądane kształty i stymulować wyrastanie nowych, silnych pędów. Ba, sama przycinka jest procedurą skomplikowaną. Trzeba wiedzieć kiedy i jakie gatunki przyciąć, co zostawić, jak należny uciąć zbędne gałęzie. Źle przeprowadzona przycinka spowoduje śmierć, bądź osłabienie drzewa oraz zwiększy jego podatność na grzyby. Miejsca po cięciu trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Wie o tym każdy działkowiec i sadownik i może potwierdzić, że nie sprowadza się to jedynie do obcięcia wszystkiego jak leci. W Augustowie, a jakże by inaczej, stosuje się takie same metody. Wynajmuje się pana Gienka czy innego Zenka, który jest znajomym kogoś z urzędu, z pilarką spalinową i mówi się mu, że ma przyciąć drzewo. Pan Gienek na 99% nie miał nigdy styczności z pielęgnacją drzewa, ale już z jego cięciem to i owszem, a że przycinanie to prawie brzmi jak wycinanie, to wycina jak mu przykazali i jak myśli, że ma być. Po takim zabiegu zostają sterczące kikuty. Ani to ładne, ani to służące czemukolwiek. Przypominam, że niby ma to służyć w mieście przede wszystkim bezpieczeństwu. Ale takie okaleczone drzewo jak go zaatakuje jakieś choróbsko, po kilku latach same z siebie będzie stanowiło zagrożenie. W związku z tym jest to myślenie jak i robota głupiego. W naszym mieście, tak patrząc po ulicach, są dwie szkoły "przycinki". Pierwsza wycina całą koronę pozostawiając kikuty gałęzi np. ulica Wojska Polskiego. Druga szkoła, pewnie tych którym robić się nie chce, tną poniżej korony. Po takim zabiegu zostaje idealna kolumna, a nie drzewo, np. park przy Starej Poczcie. A cały sęk, to przycinać tak, by nie zmienić pokroju drzewa! Takie celowe złe przeprowadzenie zabiegu pielęgnacyjnego, służy często do pozbycia się drzew. Nielegalna wycinka jest karana, ale przycinkę może wykonać każdy i to bez kwalifikacji. Wedle przepisów dopiero po trzech latach można określić, czy drzewo zostało przycięte i odbuduje swoją koronę czy też zostało w sposób zakamuflowany nielegalnie wycięte.
wredny_pismak

Gówniane gówno.


Każdy lubi jak na wiosnę robi się cieplej, ptaszki ćwierkają i śnieg się topi. Wróć, tego ostatniego wiele osób nie lubi. Szczególnie kiedy w miejscu chodnika i trawnika powstaje pole minowe. Powiem tyle, to świadczy o kulturze i poziomie właścicieli czworonogów. Nikt mi nie wmówi, że właściciele psów to lepsi ludzie ze względu na posiadanie pupila. Ich lepszość można podziwiać na chodnikach. Tylko się nie zamyślcie podczas spaceru. Na sam koniec mały cytacik.

“- Czy nie można tego zbierać po swoich ulubieńcach? Przecież to zaraza. Czym się różni gówność gówna psiego od gówna ludzkiego? A jak ja bym tak zaczął walić kupy po trawnikach, w piaskownicach i podcieniach, arkadach, sadzać stolce na betonach, chodnikach, srać na skwerach? Muszę kupić wiatrówkę!”

EDYCJA: A tak, tak. Zapomniałem o kurzych kupkach, bo to teraz temat numer jeden :P Niech policjant i właścicielka kur na następnej gali KSW się zmierzą, niech wygra lepszy. Najfajniej, że info poszło w Teleexpresie. 
http://tvp.info/teleexpress/wideo/16032011-1700/4023930
http://www.wspolczesna.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110312/REG11/356841040

sobota, 19 marca 2011

Koncert urodzinowy Jabberwocky.

Dzisiaj 19 marca 2011 roku o godzinie 21:00 w Route66, odbędzie się koncert urodzinowy Jabberwocky. To ich dwunasty rok. Wstęp: płeć męska 10 złotych, a kobieca 5 złotych polskich nowych.

Spotkanie literackie z Józefą Drozdowską.

Augustowskie Placówki Kultury zapraszają na promocję nowego tomiku Józefy Drozdowskiej pt. "Do cykorii podróżnika".

Spotkanie odbędzie się 31 marca 2011 w
sali MDK przy Rynku Zygmunta Augusta 9, o godzinie 18:00, wstęp wolny.

Józefa Drozdowska ur. się w Jeziorkach koło Augustowa. Poetka, autorka książek dla dzieci i bibliografii oraz małych form prozatorskich i dziennikarskich, bibliotekarka, regionalistka, animatorka życia literackiego. Debiutowała w roku 1978 w "Prometeju" i "Gazecie Współczesnej"
Opublikowała tomiki wierszy:
"Dolina mojej rzeki" - 1988
"Miejsce zamieszkania" - 1992
"Rozmowy z Izabelką" - 1996 (dla dzieci)
"Rzeka Siloe" - 1998
"Szpaki dziwaki" - 1998 (dla dzieci)
"Wyjaśniając siebie" - (2010) wspólnie z Eugeniuszem
Szulborskim i Reginą Świtoń
"Stowarzyszenie Literackie w Suwałkach" - 2010 (bibliografia)
"Jeżyk" - 2003 (proza dla dzieci)
W jej autorskim opracowaniu ukazały się:
"Maria Rakowska: Wiersze: wybór" - 1995
"Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej" - 1997
"Miesiące: etymologia, przysłowia, święta" - 2001
Mieszka i pracuje w Augustowie.

Romanse rosyjskie.

30 MARCA
(środa) godz. 19:00
Kino Iskra ul 3 Maja 38 Augustów


Cena biletu: 45zł
Bilety grupowe - informacja pod nr 661-311-330
Rezerwacje pod nr 87 641 01 36
czas trwania: 2 x 45 min

Wykonawcy:
- Julia Ziganszina (wokal, gitara klasyczna)
- Aleksander Ławrentiew (gitara klasyczna)

Wykonawcy koncertu to obecnie elita rosyjskiego romansu. Laureaci wielu festiwali i konkursów. Julia Ziganszina i Aleksander Ławrentiew wykładają w Wyższej Szkole Muzycznej w Kazaniu.
Duet zapewni niezapomniany wieczór. Program koncertu będzie zawierał najbardziej znane romanse rosyjskie m.in. „Podmoskownyje wieczera”, Oczi cziornyje”, a także piękne interpretacje starych rosyjskich piosenek wojennych: „Tiomnaja Noc”, „Katiusza” i wiele innych. Duet zdobył ju ż uznanie rosyjskiej i polskiej publiczności, w Polsce gościł 6-krotnie, za każdym razem wzbudzając aplauz licznej i wymagającej publiczności.
Na przełomie marca i kwietnia Duet promuje swoją najnowszą płytę w Polsce. Pojawi się w najważniejszych salach koncertowych w Polsce m.in.w Teatrze Roma, Łódzkim Teatrze im.Jaracza, w Filharmonii Podlaskiej i Bydgoskiej. W tym roku Julię Zaganiszinę udało się przy okazji trasy zaprosić do Augustowa na jedyny koncert. To wyjątkowa okazja aby uslyszeć elitę rosyjskiego romansu i pieśni, czarujące interpretacje poezji Puszkina, Lermontowa, czy Żukowskija, na miejscu w Augustowie, już 30 marca. Zapraszamy!

Zbiórka krwi.

Najbliższa zbiórka krwi odbędzie się 24 marca w Bursie Międzyszkolnej przy Al. Kardynała Wyszyńskiego 3A, godz. 8:00. Rejestracja dawców do godz. 10:00. Więcej informacji na stronie Honorowych Dawców Krwi z Augustowa.